Aktualności

16 października 2015

Centralne Obchody Święta Policji

W dniu 25 lipca 2014 r. w Komendzie Głównej Policji odbyła się wzruszająca uroczystość odsłonięcia siedmiu tabliczek epitafijnych na Tablicy Pamięci i dokonania wpisu do Księgi Pamięci nazwisk poległych na służbie policjantów.

Oddając hołd tym, którzy w obronie porządku i bezpieczeństwa obywateli zapłacili najwyższą cenę – własnego życia – Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński zadeklarował pomoc finansową dla rodzin policjantów, którzy zginęli podczas wykonywania obowiązków służbowych.
Uroczystościom towarzyszyła modlitwa Krajowego Duszpasterza Policji ks. bp Józefa Guzdka w intencji poległych oraz złożenie wieńców.

95. Rocznicę Powstania Polskiej Policji w dniu 26 lipca 2014 r. rozpoczęły uroczystości w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, Podsekretarz Stanu w MSW Grzegorz Karpiński, przedstawiciele władz państwowych i duchowieństwa oraz zaproszeni goście.

Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński w swoim wystąpieniu pogratulował wszystkim wyróżnionym, oraz serdecznie dziękując policjantom i pracownikom Policji za uzyskane wyniki w zwalczaniu przestępczości i za budowanie dobrego wizerunku formacji, złożył okazjonalne życzenia.

Następnie w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Pan Jacek Michałowski wręczył policjantom najwyższe odznaczenia państwowe, a Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz wręczył odznaczenia resortowe.

O godz. 14.oo na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się Centralne Uroczystości z udziałem Premiera RP Pana Donalda Tuska, który w swoim wystąpieniu dobitnie podkreślił, iż „Policja może liczyć na wsparcie władz, także wtedy, gdy twardo broni praw”. Generalny insp. Policji Marek Działoszyński w kolejnym przemówieniu wskazał na poprawę stanu bezpieczeństwa i dziękując za słowa uznania, złożył podziękowanie wszystkim policjantom i pracownikom Policji za osiągnięte wyniki.
Następnie odbyło się ślubowanie policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie i promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wręczenie wyróżnień laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” oraz złożono wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza.
Uroczystość na Placu Piłsudskiego zakończyła defilada pododdziałów.

27 lipca 2014 r. o godz. 9.oo odbyła się Msza Święta w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, którą w intencji Policji odprawił Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. biskup Józef Guzek.

Kolejnym punktem uroczystych obchodów Święta Policji był Piknik Rodzinny zorganizowany na Stadionie Agrykola, gdzie również został rozegrany mecz finałowy Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Głównego Policji.