Aktualności

29 kwietnia 2022

Rząd zwiększa ulgę podatkową

W piątek 22 kwietnia rząd przyjął projekt zmian w PIT, teraz zajmie się nimi Sejm. Wśród nowości jest m.in. podniesienie do 500 zł maksymalnej kwoty, którą będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania członkowie związków zawodowych.

Ulga podatkowa dla członków związków zawodowych to nowość – weszła w życie od 1 stycznia br. wraz z Polskim Ładem. Na razie wynosi jednak 300 zł.

Co ważne, ulga 500 zł (a obecnie 300 zł) dotyczy odliczenia od podstawy opodatkowania, nie od podatku. Zatem korzyść podatkowa będzie niższa, rzędu kilkudziesięciu złotych. Dokumentem potwierdzającym wpłaty na związki zawodowe ma być PIT-11 od pracodawcy.

Podatkowe „500 plus” dla związkowców to element dużego projektu ustawy. Najważniejszym punktem tego dokumentu jest obniżka pierwszej stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. Inne zmiany to likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej, powrót do możliwości wspólnego rozliczenia samotnego rodzica z dzieckiem i możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Bez zmian pozostaje m.in. kwota wolna 30 tys. zł i podwyżka progu dla drugiej stawki podatkowej (32 proc.) z ok. 85,5 tys. zł do 120 tys. zł.

Źródło: next.gazeta.pl