Aktualności

5 czerwca 2023

Wycieczka Związkowców z Nowego Sącza do Kopalni Soli w Bochni

3 i 4 czerwca 2023 r. Członkowie Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP, działającego w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu udali się na wyczekiwaną wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni.  Wyprawa obejmowała przeprawę podziemną łodzią, przejazd podziemną kolejką, zwiedzanie najstarszej w Polsce kopalni soli oraz nocleg w znajdującej się na głębokości 250 metrów pod ziemią wykutej w soli komorze Ważyn. Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było niezwykłą przygodą oraz interesującą lekcją historii i przyrody.

W unikatowym labiryncie solnych korytarzy, czekało na nas wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni szybem Campi był wielkim przeżyciem. Winda pędziła z prędkością 4m/s. Pod okiem naszych przewodników zwiedzaliśmy kopalnię oraz odbyliśmy przejazd podziemną kolejką i pływaliśmy podziemnymi łodziami. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji przekazano nam wiedzę o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy i zwyczajach górniczych oraz codziennym życiu kopalni.

W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu, pożary oraz zalanie wodą podziemnych chodników.  Odwiedziliśmy także stajnię, w której do lat 60 XX w. przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną szopką bożonarodzeniową. Trasę wycieczkową zakończyliśmy wspólnym spędzeniem czasu i noclegiem, w największej z podziemnych komór – komorze Ważyn ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi. W czasie wolnym graliśmy w piłkę, tenis stołowy, „piłkarzyki” czy frisbee.

Organizacja wycieczki była możliwa dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Zarządu Krajowego ZZP MSWiAP, za co bardzo dziękujemy.